Other Achievers

International:

Pradeep V, XII assumed the chair at the Chennai MUN, he won the 2nd place in International level.  He has the distinction of heading the International committee.

Hariharan and  Siddharth Pillai, X won the  ‘Mind Quest 2014’ conducted by Management Development Institute of Singapore.   They won an all – expense paid trip to Singapore.

Hariharan also secured the 9th International Rank & the 2nd State Rank in the National Cyber Olympiad conducted by Science Olympiad Foundation.

Kesava Kirupa X, won the 1st prize in the baffling Rubik’s Cube Competition at the International Knowledge carnival conducted by Anna University, Word Cube Association & VIT.

Rishika Ravindran X, the Tennis star in the making has been ranked I st in State Level and 6th in National Level and has qualified for the International Tennis Federation Women’s Tournament.

Navaneeth Prabhu VII, a budding Squash player won a series of championships at Iran, Malaysia and Singapore in the Under-13 boys category.

National:

Gokul S VI, was honoured for his Record creating (breaking) feat that enabled him to enter the India Book of Records.  He exhibited 200 paintings on the life of Mahatama Gandhi at Vinobha Hall.

Meena Devi V, VI, received the Kala Gaurav Award 2014 for her excellent handwriting at the National level presented to her by ‘Students Development Society,’ Pune.

Mani Bharathi P, VII won the champion trophy at the National level Brain-O-Brain Fest competition at the 24th National Abacus competition solving 33 problems in 3 minutes.

Harish Kumar,  VII participated in Male Kumite U-13 category and secured the First place in 2nd Skai Karate National Championship.

Sai Sanjana Edara, VIII was awarded a cash prize of Rs 15000/- for her scintillating dance performance during the Horizon series of programmes conducted by Indian Council for Cultural Relation (Govt. of India).

Pon Soundarya Lakshmi S , VIII and Amrusha M,  VIII represented the State team in the National Basketball Tournament at Nasik.

Swesha, IX  a National rowing champion has done an internship with Infosys.  She was also selected for the State Level Competition of apprentice Scientist.

Bhargav P M, IX was selected to represent the State of Tamil Nadu in the 17th Sub Junior and 18th Challengers Sprint National Rowing Championship which was held in Kolkata.

Harish G,  X is a recipient of the Rajya Puraskar for Scouts.

Pranav Vijay, X is ranked 5th position in the National Chess scene as rated by FIDE.  He stood first in the 16th Tamilnadu State under 25 Chess Championship.

Saughanthika, XI represented the school for the CBSE Chess Zonals and Nationals and has won gold medals in both the events.  She bagged the 19th position in the National Open 1st Nalanda Cup Open Fide Rating Chess Tournament.

STATE:

Samrudh Bhat XII carved his niche as a promising cricketer by representing the Tamilnadu team as a formidable fast bowler under – 19 category at the inter State Tournament held at Haryana.  He owns the pride of figuring in Team Young stars Division I.

Suriaswin R XII is all set to represent the state, with his extraordinary precision in Pistol Shooting.

Pradhan Bhaarath XII has been adjudged the best batsman in the CSK under 19 category.

Shyam Sundar XII, has claimed the most enviable title the ‘The Best Batsman’ by the TEIPL in under 19 category.

Prithvi Harish XI, is a young carnatic vocalist who has won accolades and prizes in the various competitions conducted by renowned Sabhas of the city like Music Academy and Narada Gana Sabha.

Prajit Raj R and Ganapathy M, X have won the State Level Robotics Championship.

Krishnasai Narayan X, features in the Silver Screen and has been qualified among the top 25 singers in the Airtel Super Singer contest.

Jayaskandhan IX, has won several prizes at the district and State Level Swimming competitions in the individual category and group relay.

Karthik Raja IX, is an upcoming Chess player who has won prizes at the district , State level tournaments.

Aravind V VIII, participated in the State Level competition of Vedic Maths conducted by the IAP memory techniques and was placed 2nd.

Rajagopal S Chandrasekhar VII, had participated in the National Geography Olympiad which was held at Kota, Rajasthan and secured the 9th Rank.  He also participated in the Marrs Spelling Bee competition at National Level and secured 7th rank.

Srikanth B K VI, won the first place in the free style relay in the Tamil Nadu State Swimming Championship organized in connection with the Velammal International Sports Festival.

Rishith Gnanasekar VI, won the Individual Championship at the KESPA State level swimming competition conducted by Hindustan University.  He won the First Place in 50m back stroke and butterfly stroke and second place in 50 and 100 m freestyle.

General: 

Arun Balaji XII, has the distinction of being the COO of a gaming magazine ‘Know Games’.

Vijay Prasad M, XII has proved his excellence in badminton at the Chennai District Under-19 category.

Daphnie P XI and Sudharshana S XII, were awarded the first place in an essay competition on the topic ‘Ethics in Research’ conducted by the alumni of IIT-Kharagpur’s -‘Mindskool’.

Gokhul Raj R,  X has won prizes in competitions conducted by Madras District Aquatic Association, CBSE South zone and the Schram Academy.

Adithya M B, IX an upcoming tennis player has many laurels to his credit.

Suryakanth G IX and Arjun P Murthy VIII, were the privileged representatives of the City team in Cricket that played in the combined districts team at Tirunelveli, Theni and Villipuram.

Vaishnavi S and Shakthi T, VIII won the first places in the Inline  Roller Skating  conducted by the Besant Nagar Roller Skating Club.

Surya Prakash, VIII and Vignesh Harikrishnan, X won Gold medal in ‘The Science Quiz’ conducted by  FITJEE.

Muthukumar P R, VIII emerged as the outstanding performer in UTKARSH ’14 conducted by the FIIT JEE in association with The Hindu Education Plus. He won the Zonal Topper in Mathematics and overall.

Arvind Srivatsan VIII, was the Silver medalist in the State Level Vedic Mahematics Competition conducted by ‘IAP Memory Techniques’. 

Sruthi Kanan VIII, won gold medal in the inter school Skating competition.

Ahamed Azraq, VII won prizes in CBSE Aquatic Meet and Madras Aquatic Meet.

Sanchi G VI won the first place in a Drawing competition organized by AVIVA at Rosary Matriculation School among 250 participants from 25 schools.

Maanasa S VI, secured distinction with 95% and was ranked second in Grade 2 in the keyboard examination conducted by the Trinity College of Music, London.

In the Times NIE “Think and learn” challenge, 647 students qualified for round 2 city level. Shree Keshav Std X was adjudged the school topper in round one.

The Hindu in association with Camlin conducted an Essay writing contest on the topic ‘Making Learning Fun’.  Arya Santosh VI, was adjudged the winner.